menusearch
decopedia.ir

شرکت دانش بنیان چیست؟

جستجو
صفحه اصلی
پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۲۱:۵۶:۱۲
۱۳۹۷/۱۰/۱۱ سه شنبه
(0)
(0)
شرکت دانش بنیان چیست؟
شرکت دانش بنیان چیست؟

به موجب آیین نامه تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان ،شرکت های دانش بنیان ،موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت ، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه ( شامل طراحی و تولید کالا و خدمات ) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان ( به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط ) تشکیل می شود.

طبق آیین نامه مصوب،شرکت های دانش بنیان ،اهدافی نظیر ، ترغیب هیئت علمی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی برای فعالیت های بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیئت علمی، تجاری سازی یافته های  ‌پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی موضوع کلی فعالیت دانش بنیان را دنبال می کنند.

انواع شرکت های دانش بنیان:

 

 

 

۱- شرکت هایی که فقط اعضای هیات علمی مالکین آن هستند.

 

۲- شرکت هایی که دانشگاه ها در آن مالکیت دارند.

 

۱-۱-اگرسهام دانشگاه کمتراز۵۰%باشد شرکت خصوصی محسوب می شود که بایدتابع قانون تجارت باشدو دراداره ثبت شرکت ها ثبت شود.

 

۲-۱- چنانچه سهام دانشگاه ۵۰%یا بیشتر باشد،شرکت دانش بنیان شرکت دولتی است.

 

طبق قانون برنامه توسعه، دانشگاه ها و مراکز دولتی می توانند شرکت تاسیس کنند البته مشروط بر قوانین و ضوابطی که درماده ۵۱قانون برنامه چهارم قابل مطالعه می باشد و مهم ترین آن تمرکز دانشگاه بر اصل خدمات علمی ،فنی و تحقیقات می باشد.

 

این نوع شرکت با مالکیت صد در صد اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مرکز علمی مورد تایید وزارت علوم ،تحقیقات و فن آوری وقانون تجارت بوده و از سوی دولت حمایت می شود.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده